„Hele, Anet, tak jak to je podle HR správně, má být v životopise fotka nebo ne?“ – Sto personalistů, sto chutí. V tom je kouzlo lidskosti – každý jsme jiný. Nefungujeme jako přesně a detailně nakonfigurované stroje. Do karet nám to však nehraje ve chvíli, kdy potřebujeme vědět, jak druhá strana zareaguje na to, co uděláme, co vytvoříme. Na náš životopis.
Byl jsem svědkem, jak díky absenci fota šlo CV hned do koše. Sice je takový člověk asi idiot, ale bohužel i tací pracují v HR🙂
Honza (Facebook)
Neexistuje černobílý názor na to, jestli fotku mít nebo ne. Podělím se s vámi o to, jak to na základě zkušeností vidím nejen já, ale i moji kolegové personalisté a také uchazeči.
Fotografie v životopise může pozitivně, ale i negativně ovlivnit vaší pozici ve výběrovém řízení
Fotografie v životopisech vytvářejí filtry ve vnímání ještě dříve, než se s druhou osobou setkáme. Je stále plno manažerů a personalistů, kteří se od tohoto filtru nedovedou oprostit a umožnit všem kandidátům stejnou startovací čáru bez předsudků. Můžete se je snažit ohromit, jak chcete, ale oni před sebou možná stále uvidí uťáplého brýlatého studentíka anebo třeba sexy holku s velkým výstřihem, co „by mohla vařit dobrý kafe“.
Fotka v CV je hodně subjektivní záležitost, a proto bych ji NEdoporučoval. Stejným způsobem, jak může napovědět pozitivně, může i odradit od jednotlivého kandidáta. A každý si zaslouží rovnou šanci na pohovor.
Daniel G. Dynibil – Tech Recruiter

Za mne je vždy lepší, když si mne vyberou podle zkušeností než podle toho, jak vypadám, aby si mne ihned zaškatulkovaly.
Jana (Facebook)
Během mé praxe jsme obsazovali různé pozice ve firmě. Manažeři jako první na životopisech viděli fotografie. Některé z nich komentáře ani narážky nespouštěly, jiné ano. Sexistické nebo prostě jen rýpavé či jinak hodnotící. Pozitivní i negativní.
„Takové ucho to určitě nezvládne.“ – „ Konečně bychom měli v týmu nějakou pěknou babu.“ – „Fešák, tomu to určitě půjde“ – „Ten je nějakej starej, ne?!“
…
Když blížil samotný osobní pohovor, všichni byli moc zvědaví, jaký rozdíl bude mezi papírem a realitou.
Jak moc to asi ovlivnilo jejich úsudek během pohovoru? Jak moc asi vkládali kandidátova slova do úst toho člověka, kterého si představovali, že přijde?
„Ty jo, to je ona, jo?“ – „Jsem teda čekala, že to bude větší ranař.“ – „Nechovala se tak nabubřele, jako vypadala na fotce.“
…
Já si nemyslím, že se dá nenechat se ovlivnit fotografií. Nelze nemít první dojem a ten vzhled druhého ovlivňuje… Ať už vědomě, či nevědomě…
Jaroslav Pavis – HR konzultant
Někteří lidé, ať už manažeři, personalisté či prostě jen zaměstnanci, jsou schopní diskriminovat nejen podle vzhledu, oblečení, věku, ale i podle znamení anebo třeba ascendentu (pokud nevíte, co to je, byla jsem na tom podobně), ve kterém se kandidát narodil.
(a proto nedoporučuji dávat do CV datum narození)
Jako personalistka jsem v jedné rakovnické firmě zažila, že si „vedoucí, manažeři“ vybírali právě jen na základě fotek.
Lenka (Facebook)
Ne všichni diskriminují, nebojte
Existují i manažeři/personalisté bránící se předsudkům. A poslední dobou jich dokonce přibývá. Uchazeče hodnotí podle jejich opravdových znalostí, zkušeností a dovedností.
Abych byla přesnější – hodnotí podle toho, co dovedou sami odhalit anebo identifikovat.
Předsudky zahazuji. Osobní setkání napoví více a je pro mne rozhodující chemie více než cokoli ostatní.
Gabriela Bartáková (Facebook)
Jako člověk s dlouholetou personální praxí foto na CV nepožaduji a ani nechci mít. Naopak jsou pro mně důležitější údaje o dosažené praxi, které se shodují s reálnem.
Alka (Facebook)
Většinou jiný člověk rozřazuje kandidáty, co se na pozici přihlásí, a jiný zas bude šéfovat dané pozici. Tak proč zahazovat svou šanci na úspěch hned zkraje.
Dostane-li se mi do ruky na úpravu životopis s fotografií, okamžitě doporučuji ji odstranit
Jeden vedoucí oddělení zval na pohovor pouze pohledné lidi. Jakmile kandidát vzhledově neodpovídal jeho představám, odmítl ho přijmout (přesto, že profesně by byl vhodný).
Lucie Miletínová – Novartis
Během prvního setkání s firmou probíhá často pouze písemná komunikace. Ohromte zaměstnavatele svými zkušenostmi, které máte za sebou. Svým zapálením a nadšením pro věc. Nenechte ho, aby soudil váš vzhled.
Na osobním pohovoru pak potvrďte, že jste ve svém životopise nelhali. Ukažte, co ve vás je.
…a o tom zase někdy příště.
Těžko se vám soudí, jak je to s tou vaší fotkou? Kontaktujte mě a společně upravíme vaše CV tak, aby vystihovalo to, co má. Mrkněte na ty, kterým jsem pomohla, byli možná v podobné pozici jako teď vy.
Můj názor znáte. A co si myslí další personalisté?
Fotografie v životopise pomáhá personalistům k větší zapamatovatelnosti kandidáta a jeho identifikaci
Když jsem dělala v náboru, viděla jsem desítky CV týdně.
Petra Kar (Facebook)
…pomůže k zapamatovatelnosti člověka, CV (obzvláště u nás, co máme špatnou paměť na jména).
Martina Koláčková (Facebook)
Já je tam mám ráda, pak poznám kandidáta, když pro něj jdu na recepci.
Petra Nulíčková – Alza.cz
…více než 65% lidí je vizuálně založených a 90% informací náš mozek přijímá vizuálně. Neříkám, že fotka rozhodne, ale je to spíš o tom, že při první preselekci přitáhne pozornost, tím pádem nad tím člověk stráví o trochu více času a všimne si víc věcí, než když je to jen text… Takové CV hůř zapadne.
Bettty Kosková (Facebook)
Jako HRista si projíždím starší CV pravidelně a bez fotky se mi hůře pamatují. … Navíc jsem pro absolutní transparentnost včetně dětí a mateřské v CV.
Kristýna Stoklásková (Facebook)
Mám raději, když tam fotka je. Alespoň vím, s kým budu po telefonu mluvit.
Joanna Galuszka (Facebook)
Fotka v životopise způsobuje předsudky
Byl jsem několikrát během svých projektů svědkem situace, kdy kolegyně a kolegové podle fotky rozhodovali o tom, jestli se člověk do firmy hodí nebo jestli ho vůbec budou kontaktovat. Toto uvažování mi přijde absolutně neprofesionální, a proto fotku raději nedoporučuji, protože nikdy nevíte, kdo vás soudí, a to, jak lidé vypadají, by nemělo rozhodovat o tom, zda-li umí vykonat svou práci. Věk a vzhled jsou prostě subjektivní a nemají fungovat jako filtr.
Daniel G. Dynybil – Tech Recruiter
Foto na CV jsem zažila jen v ČR (jinde je to diskriminační). A je pravda, že hodně zkresluje, takže se můžete připravit o dobrého kandidáta (někdo je na foto nesympatický a ve skutečnosti strašně milý). Hodně lidí také posílá neaktuální foto (mladší podvědomě působí jako méně zkušený apod.).
Tery Mariposa (Facebook)
Za mě určitě ne. Fotky častokrát zkreslují a nedávají reálný obraz o člověku. Ten, kdo pohovoruje, si vytváří domněnky a předsudky na základě vzhledu. Nemluvě o tom, že lidé používají nevhodné fotky. V zahraničí je CV bez fotky standard.
Zuzana Fiantoková (Facebook)
Foto v CV jedině profesionální, s vhodným vzhledem a v náladě korespondující s pozicí a firmou
Za mě určitě platí, že pokud foto, tak ať splňuje určité základní standardy – viděla jsem už lecos, fotky vystřižené ze skupinovky někde z party, fotky z dovolené s přítelkyní v plavkách a podobné šílenosti.
Petra Kar (Facebook)
Raději žádnou fotografii v CV než špatnou
Stále se setkávám v CV s fotkami, kde pohledné dámy pózují jako na selfie vhodné do seznamky, ne do CV a pánové se fotí u luxusních aut či ve fitku.
Ilona Malá – HR Director & Flexjobs
Je fakt, že je těžký mít fotku, kde vypadáš autenticky a zároveň lichotí „tak akorát“.
Lucie Václavková – kariérová poradkyně
Fotka v CV rozhodně podpoří zapamatovatelnost a odlišitelnost od ostatních. Proto pokud má člověk k dispozici kvalitní a vhodnou fotografii, doporučuji ji použít, v opačném případě je podle mě lepší CV zaslat bez fotografie.
Eliška Šonská Steklíková – GoodCall
Dle zkušeností na foto moc nedávám. Málokdy lidé vypadají jako na fotce. Nevadí mi, když v CV foto není. Lepší žádné než nevhodné (třeba nahý v kašně – i to jsem zažila).
Lucie Spáčilová (Facebook)
Fotografie je součástí vaší osobní značky
Určitě pro mě vítaný detail v CV, který napomáhá vnímat celkový dojem z kandidáta. Nicméně osobní schůzku nic nenahradí, ta je nade vše.
Ilona Malá – HR Director & Flexjobs
Fotka, její provedení i styl je otázkou osobního brandingu a může o kandidátovi něco napovědět.
Petra Kolářová – Starbucks
Mně přijde fotka součást Tvoji osobní značky. Podívej se na to třeba u lidí na volné noze – ráda si prohlídneš jejich weby/vizitky/profily a díváš se taky na fotku.
Lucie Václavková – kariérová poradkyně
Co říkají kandidáti?
Ze 183 respondentů Facebookové ankety se vyjádřilo 60%, že foto v životopise má anebo si myslí, že tam patří, 40% je opačného názoru.
Business dress code bych jen tak někam nestrkala, vím o firmách, kde by to byl problém hned v tom prvním kole… Člověk musí zapadnout do týmu a pokud je hned zkraje takhle mimouš, tak ho nevezmou.
Iva (Facebook)
Tady v USA jsem se s fotkou v životopise nesetkala. Tady je to vše minimalistické a nejlépe, aby se to vešlo na jednu stránku. Je zajímavé to takhle porovnávat.
Miroslava Francis (Facebook)
Podle mě taky záleží na celkové úpravě a grafice CV – jestli do klasického business nebo na nějakou kreativní pozici.
Michaela (Facebook)
…v žitopise jsem fotku neměl, v rámci IT vzhled není moc důležitý.
Martin (Facebook)
Ucházení se o práci je byznys jako každý jiný a tak je potřeba ho brát. Pokud moje fotka evokuje pozitivní předsudky, pak jsem si možná právě zvýšil šanci na kontrakt. Pokud moje fotka evokuje negativní předsudky, pak jsem se možná právě vyhnul práci v nepříjemném kolektivu plném buranů.
Pavel Šimerda (LinkedIn)
Tady v Dubaji je fotka vyžadována jako příloha ke každému CV. Nikdo se tu netají tím, že vzhled nebo národnost je důležitá. Dubaj je tvořena pouze z přistěhovalců (místních je tu jen 17%). Najdete tu inzeráty, ve kterých je přímo uvedeno, které národnosti jsou upřednostňovány. Například na pozici chůvy, asistentky, manikérky nebo recepční je to vždy Filipínka (protože pracují tvrdě za nejnižší platy). Na pozici prodejce, řidiče, číšníka je to většinou Ind. Do bank nebo real estate se upřednostňují Egypťané (protože umějí nejlépe lhát). Být v Dubaji Evropanem nebo Američanem znamená mít lepší peníze a být Britem je téměř jako superschopnost.
Kateřina Mertová (LinkedIn)
PS: Digitální stopa – nejde jen o foto v životopise. Hlídáte si, co na internetu sdílíte soukromě a co otevřeně?
Nemáte-li fotku v životopise, neznamená to, že si ji váš potenciální zaměstnavatel nemůže dohledat jinde. Zvláště, máte-li neobvyklé jméno.
Pěknou fotkou se můžete velice dobře prezentovat, oživí to vaše CV -> vyniknete z řady uchazečů. A hlavně to bude první fotka, kterou firma uvidí, a ne ta z párty, co najdou na webu :D.
Míša (Facebook)
Ano, je to nepříjemné, ale je to tak. Žijeme v digitální době. Mám-li zajímavého kandidáta, okamžitě hodím jeho jméno do vyhledávače a podívám se na informace o něm dostupné. A zase si třeba nevědomky vytvářím filtry ve vnímání. Až za mnou kandidát přijde na pohovor, už o něm budu mít svůj obrázek. O to těžší pro něj nejspíš bude vybudovat si pozici, jakou on chce.
Pokud jste někdy byli sportovně aktivní, možná váš budoucí manažer zjistí, jak jste se umístili před 10 lety na žebříčku lokální soutěže. Sportovní úspěchy mohou ohromit, ty ze své digitální stopy nejspíš odstraňovat nemusíte.
Miss maturita učitelkou v mateřské škole?
Pokud jste se účastnili soutěže Miss Maturita a na netu visí vaše fotky v sexy spodním prádelku ve vyzývavých postojích, vězte, že narazí i na ně. Hlásíte-li se na pozici pedagogického pracovníka, plusové body vám to nejspíš nepřidá. Zkuste zapracovat na tom, aby byly staženy.
(toto je reálný příběh, se kterým jsem se setkala)
Jsem účetní, ne modelka. Nicméně firma si mě stejně může vyhledat na sociálních sítích.
Kateřina (Facebook)
Chovejte se i na internetu tak, abyste se za sebe nemuseli stydět
Než umístíte cokoliv na internet (foto, video, články, komentáře v diskuzích,…) pod svým jménem nebo veřejně známou přezdívkou, mějte na paměti, že to bude ještě dlouho dohledatelné kýmkoliv, kdo se ve vyhledávání alespoň trošku vyzná. I vaším potenciálním zaměstnavatelem. Google to všem „hledačům“ náramně ulehčuje. A tak moje rada zní, chovejte se na internetu slušně, prosím… Tak, abyste se za své chování nemuseli stydět.
Připojte se do diskuze a sdílejte s námi svůj názor.
Spojte se se mnou na LinkedIn a přidejte svůj názor tam